Știi ce ai în farfurie
Alună
Calorii și informații nutriționale
fără sare adăugată
632
caloriikcal per 100 g
Proteine14 g
Glucide7,2 g
Grăsimi57 g
Informații nutriționale
Per 100 g% din VNR- Calorii 632 kcal —
- Proteine 14 g 29%
- Glucide 7,2 g 3%
- Grăsimi 57 g 73%
- Grăsimi saturate 4,8 g 24%
- Fibre 12 g 41%
- Zaharuri 4,9 g —
Vitamine și minerale
Per 100 g% din VNRVitamine
- Vitamina A 1,3 µg 0%
- Tiamină (B1) 0,35 mg 29%
- Riboflavină (B2) 0,09 mg 7%
- Niacină (B3) 0,71 mg 4%
- Acid pantotenic (B5) 1,6 mg 33%
- Vitamina B6 0,21 mg 12%
- Vitamina B12 0 µg 0%
Minerale
- Calciu 120 mg 9%
- Fier 3 mg 17%
- Magneziu 160 mg 38%
- Fosfor 340 mg 27%
- Potasiu 860 mg 18%
- Zinc 2,3 mg 21%
- Cupru 1,7 mg 189%
- Mangan 3,3 mg 143%
Calorii per porție
| Porție | Greutate | Calorii | Proteine | Glucide | Grăsimi |
|---|---|---|---|---|---|
| 100 g | 100 g | 632 | 14 g | 7,2 g | 57 g |
| 50 g | 50 g | 316 | 7,2 g | 3,6 g | 29 g |
| 150 g | 150 g | 948 | 22 g | 11 g | 85 g |
| 200 g | 200 g | 1264 | 29 g | 14 g | 114 g |
| 250 g | 250 g | 1580 | 36 g | 18 g | 142 g |
Alimente similare
- Alună prăjităfără sare adăugată684 kcal / 100 g
- Miez de alunădoar miezul650 kcal / 100 g
- Alune de pădure628 kcal / 100 g
- Nucă de Braziliafără sare adăugată701 kcal / 100 g
- Migdalecu coajă, fără sare adăugată615 kcal / 100 g
- Alune de pădure prăjitefără grăsime679 kcal / 100 g
- Arahideprăjit, fără sare adăugată644 kcal / 100 g
- Nuci pecanfără sare adăugată727 kcal / 100 g
- Nucă de macadamiafără sare adăugată757 kcal / 100 g
- Cajuprăjit, fără sare adăugată618 kcal / 100 g
Întrebări despre Alună
Câte calorii are 100 g de Alună?
100 g de Alună are 632 kcal, 14 g proteine, 7,2 g glucide și 57 g grăsimi.
Câte calorii are 50 g de Alună?
50 g de Alună are 316 kcal, 7,2 g proteine, 3,6 g glucide și 29 g grăsimi.
Câte calorii are 150 g de Alună?
150 g de Alună are 948 kcal, 22 g proteine, 11 g glucide și 85 g grăsimi.
Câte calorii are 200 g de Alună?
200 g de Alună are 1264 kcal, 29 g proteine, 14 g glucide și 114 g grăsimi.
Câte calorii are 250 g de Alună?
250 g de Alună are 1580 kcal, 36 g proteine, 18 g glucide și 142 g grăsimi.
Sursa: ANSES–Ciqual (France) 15004 · per 100 g · glucidele conform etichetei UE, fără fibre