Tiedä, mitä lautasellasi on
luumut
Kalorit ja ravintoarvot
hedelmäliha ja kuori
160
kaloriakcal per 100 g
Proteiini2,8 g
HH38 g
Rasva0,5 g
Ravintoarvot
Per 100 g% RI- Kalorit 160 kcal —
- Proteiini 2,8 g 6%
- Hiilihydraatit 38 g 14%
- Rasva 0,5 g 1%
- Kuitu 6,5 g 23%
- Sokerit 38 g —
- Natrium 12 mg 1%
Vitamiinit ja kivennäisaineet
Per 100 g% RIVitamiinit
- A-vitamiini 26 µg 3%
- D-vitamiini 0 µg 0%
- Tiamiini (B1) 0,1 mg 8%
- Riboflaviini (B2) 0,2 mg 15%
- Niasiini (B3) 1,5 mg 9%
- Pantoteenihappo (B5) 0,46 mg 9%
- B6-vitamiini 0,24 mg 14%
- Folaatti (B9) 4 µg 1%
- B12-vitamiini 0 µg 0%
Kivennäisaineet
- Kalsium 38 mg 3%
- Rauta 2,9 mg 16%
- Magnesium 27 mg 6%
- Fosfori 83 mg 7%
- Kalium 860 mg 18%
- Sinkki 0,5 mg 5%
- Kupari 0,16 mg 18%
- Mangaani 0,3 mg 13%
- Seleeni 3 µg 5%
Kalorit annosta kohti
| Annos | Paino | Kalorit | Proteiini | HH | Rasva |
|---|---|---|---|---|---|
| 100 g | 100 g | 160 | 2,8 g | 38 g | 0,5 g |
| 50 g | 50 g | 80 | 1,4 g | 19 g | 0,3 g |
| 150 g | 150 g | 240 | 4,2 g | 58 g | 0,8 g |
| 200 g | 200 g | 320 | 5,6 g | 77 g | 1 g |
| 250 g | 250 g | 400 | 7 g | 96 g | 1,3 g |
Samankaltaiset ruoat
- Kuivatut luumutkuivatut luumut, kypsentämättömät240 kcal / 100 g
- Kuivattu luumukuivattu163 kcal / 100 g
- Luumuhaudutettu, valutettu, ilman lisättyä sokeria48 kcal / 100 g
- Kuivatut taatelithedelmäliha ja kuori235 kcal / 100 g
- Jälkiruokapluumuhedelmäliha ja kuori, raaka41 kcal / 100 g
- Damson-luumumalto ja kuori, raaka38 kcal / 100 g
- Keltainen luumuhedelmäliha ja kuori, raaka25 kcal / 100 g
- Victoria-luumuhedmäliha ja kuori, raaka39 kcal / 100 g
- Luumu haudutettukeskikokoinen, haudutettu sokerin kanssa, hedelmäliha ja kuori70 kcal / 100 g
- Aprikoositraaka, hedelmäliha ja kuori31 kcal / 100 g
Kysymyksiä ruoasta luumut
Kuinka paljon kaloreita on määrässä 100 g ruokaa luumut?
Määrä 100 g ruokaa luumut sisältää 160 kcal, 2,8 g proteiinia, 38 g hiilihydraatteja ja 0,5 g rasvaa.
Kuinka paljon kaloreita on määrässä 50 g ruokaa luumut?
Määrä 50 g ruokaa luumut sisältää 80 kcal, 1,4 g proteiinia, 19 g hiilihydraatteja ja 0,3 g rasvaa.
Kuinka paljon kaloreita on määrässä 150 g ruokaa luumut?
Määrä 150 g ruokaa luumut sisältää 240 kcal, 4,2 g proteiinia, 58 g hiilihydraatteja ja 0,8 g rasvaa.
Kuinka paljon kaloreita on määrässä 200 g ruokaa luumut?
Määrä 200 g ruokaa luumut sisältää 320 kcal, 5,6 g proteiinia, 77 g hiilihydraatteja ja 1 g rasvaa.
Kuinka paljon kaloreita on määrässä 250 g ruokaa luumut?
Määrä 250 g ruokaa luumut sisältää 400 kcal, 7 g proteiinia, 96 g hiilihydraatteja ja 1,3 g rasvaa.
Lähde: CoFID (UK) 14-231 · per 100 g · hiilihydraatit EU-merkinnän mukaan, kuitua ei lasketa mukaan