Ha koll på vad du har på tallriken
Turkey sandwich on wheat
Kalorier och näringsvärden
Näringsvärden
Per 100 g% RI- Kalorier 187 kcal —
- Protein 13 g 26%
- Kolhydrater 22 g 8%
- Fett 3,9 g 5%
- Mättat fett 0,8 g 4%
- Fiber 2,8 g 10%
- Sockerarter 3,1 g —
- Natrium 619 mg 27%
- Kolesterol 24 mg 8%
Vitaminer och mineraler
Per 100 g% RIVitaminer
- Vitamin A 0 µg 0%
- Vitamin C 0,1 mg 0%
- Vitamin D 0,1 µg 1%
- Vitamin E 0,24 mg 2%
- Vitamin K 2,9 µg 2%
- Tiamin (B1) 0,22 mg 19%
- Riboflavin (B2) 0,18 mg 14%
- Niacin (B3) 6 mg 37%
- Vitamin B6 0,28 mg 17%
- Folat (B9) 39 µg 10%
- Vitamin B12 0,18 µg 8%
- Kolin 25,5 mg 5%
Mineraler
- Kalcium 90 mg 7%
- Järn 1,8 mg 10%
- Magnesium 38 mg 9%
- Fosfor 206 mg 16%
- Kalium 277 mg 6%
- Zink 1,2 mg 11%
- Koppar 0,11 mg 12%
- Selen 20,6 µg 37%
Kalorier per portion
| Portion | Vikt | Kalorier | Protein | Kolh. | Fett |
|---|---|---|---|---|---|
| 100 g | 100 g | 187 | 13 g | 22 g | 3,9 g |
| 1 portion | 175 g | 327 | 23 g | 38 g | 6,8 g |
| 2 portioner | 350 g | 655 | 46 g | 76 g | 14 g |
| ½ portion | 87,5 g | 164 | 11 g | 19 g | 3,4 g |
| 3 portioner | 525 g | 982 | 69 g | 114 g | 20 g |
| 4 portioner | 700 g | 1309 | 91 g | 152 g | 27 g |
| 50 g | 50 g | 94 | 6,5 g | 11 g | 1,9 g |
| 150 g | 150 g | 281 | 20 g | 33 g | 5,8 g |
| 200 g | 200 g | 374 | 26 g | 44 g | 7,8 g |
| 250 g | 250 g | 468 | 33 g | 54 g | 9,7 g |
Liknande livsmedel
- Turkey sandwich on wheat with cheese214 kcal / 100 g
- Turkey sandwich on white189 kcal / 100 g
- Turkey and ham sandwich on wheat170 kcal / 100 g
- Ham sandwich on wheat185 kcal / 100 g
- Club sandwich on wheat220 kcal / 100 g
- Roast beef sandwich on wheat192 kcal / 100 g
- Ham salad sandwich on wheat241 kcal / 100 g
- Corned beef sandwich on wheat257 kcal / 100 g
- Italian sandwich on wheat308 kcal / 100 g
- Salami sandwich on wheat319 kcal / 100 g
Frågor om Turkey sandwich on wheat
Hur många kalorier innehåller 100 g Turkey sandwich on wheat?
100 g Turkey sandwich on wheat innehåller 187 kcal, med 13 g protein, 22 g kolhydrater och 3,9 g fett.
Hur många kalorier innehåller 1 portion (175 g) Turkey sandwich on wheat?
1 portion (175 g) Turkey sandwich on wheat innehåller 327 kcal, med 23 g protein, 38 g kolhydrater och 6,8 g fett.
Hur många kalorier innehåller 2 portioner (350 g) Turkey sandwich on wheat?
2 portioner (350 g) Turkey sandwich on wheat innehåller 655 kcal, med 46 g protein, 76 g kolhydrater och 14 g fett.
Hur många kalorier innehåller ½ portion (87,5 g) Turkey sandwich on wheat?
½ portion (87,5 g) Turkey sandwich on wheat innehåller 164 kcal, med 11 g protein, 19 g kolhydrater och 3,4 g fett.
Hur många kalorier innehåller 3 portioner (525 g) Turkey sandwich on wheat?
3 portioner (525 g) Turkey sandwich on wheat innehåller 982 kcal, med 69 g protein, 114 g kolhydrater och 20 g fett.
Hur många kalorier innehåller 4 portioner (700 g) Turkey sandwich on wheat?
4 portioner (700 g) Turkey sandwich on wheat innehåller 1309 kcal, med 91 g protein, 152 g kolhydrater och 27 g fett.
Hur många kalorier innehåller 50 g Turkey sandwich on wheat?
50 g Turkey sandwich on wheat innehåller 94 kcal, med 6,5 g protein, 11 g kolhydrater och 1,9 g fett.
Hur många kalorier innehåller 150 g Turkey sandwich on wheat?
150 g Turkey sandwich on wheat innehåller 281 kcal, med 20 g protein, 33 g kolhydrater och 5,8 g fett.
Källa: FNDDS (USDA) 27540030 · per 100 g · kolhydrater enligt EU-märkning, fiber ej inräknat