Știi ce ai în farfurie
friptură de porc
Calorii și informații nutriționale
proaspăt, cu os, doar carne slabă, gătit, fript
Informații nutriționale
Per 100 g% din VNR- Calorii 194 kcal —
- Proteine 29 g 57%
- Glucide 0 g 0%
- Grăsimi 8 g 10%
- Grăsimi saturate 2,9 g 15%
- Fibre 0 g 0%
- Zaharuri 0 g —
- Sodiu 86 mg 4%
- Colesterol 75 mg 25%
Vitamine și minerale
Per 100 g% din VNRVitamine
- Vitamina A 2 µg 0%
- Vitamina C 0 mg 0%
- Vitamina D 0,5 µg 3%
- Vitamina E 0,24 mg 2%
- Vitamina K 0 µg 0%
- Tiamină (B1) 0,56 mg 47%
- Riboflavină (B2) 0,45 mg 35%
- Niacină (B3) 7,7 mg 48%
- Acid pantotenic (B5) 1,6 mg 31%
- Vitamina B6 0,51 mg 30%
- Folat (B9) 0 µg 0%
- Vitamina B12 0,88 µg 37%
- Colină 98,2 mg 18%
Minerale
- Calciu 30 mg 2%
- Fier 0,93 mg 5%
- Magneziu 21 mg 5%
- Fosfor 223 mg 18%
- Potasiu 370 mg 8%
- Zinc 3,7 mg 34%
- Cupru 0,1 mg 11%
- Mangan 0,02 mg 1%
- Seleniu 45,2 µg 82%
Calorii per porție
| Porție | Greutate | Calorii | Proteine | Glucide | Grăsimi |
|---|---|---|---|---|---|
| 100 g | 100 g | 194 | 29 g | 0 g | 8 g |
| 1 porție | 85 g | 165 | 24 g | 0 g | 6,8 g |
| 2 porții | 170 g | 330 | 49 g | 0 g | 14 g |
| ½ porție | 42,5 g | 82 | 12 g | 0 g | 3,4 g |
| 3 porții | 255 g | 495 | 73 g | 0 g | 20 g |
| 4 porții | 340 g | 660 | 97 g | 0 g | 27 g |
| 50 g | 50 g | 97 | 14 g | 0 g | 4 g |
| 150 g | 150 g | 291 | 43 g | 0 g | 12 g |
| 200 g | 200 g | 388 | 57 g | 0 g | 16 g |
| 250 g | 250 g | 485 | 72 g | 0 g | 20 g |
Alimente similare
- Friptură de porc din partea posterioară a mușchiuluiproaspătă, cu os, doar partea slabă separabilă, gătită, friptă204 kcal / 100 g
- Friptură de porc fără osmușchi, slab și gras, fript192 kcal / 100 g
- Cotlet sau friptură de porcproaspăt, mușchi, fără oase, doar carne slabă, crud152 kcal / 100 g
- Friptură de porc din umărproaspăt, umăr, slab și grăsime separabile, gătit, fript269 kcal / 100 g
- Friptură de porc din partea superioară a spateluiproaspătă, dezosată, doar partea slabă separabilă, crudă132 kcal / 100 g
- Friptură de mușchi de porcproaspăt, friptură din coastă centrală fără os, carne slabă și grăsime, gătit, fript252 kcal / 100 g
- Cotlet de porcproaspăt, cotlete din mijlocul coastelor, cu os, doar carne slabă, gătit, la grătar186 kcal / 100 g
- Friptură de mușchi de porc slabăfără os, doar carne slabă, gătit, fript214 kcal / 100 g
- Cotlet de porccu os, slab, la cuptor194 kcal / 100 g
- Mușchi de porc întregproaspăt, doar carne slabă, gătit, fript209 kcal / 100 g
Întrebări despre friptură de porc
Câte calorii are 100 g de friptură de porc?
100 g de friptură de porc are 194 kcal, 29 g proteine, 0 g glucide și 8 g grăsimi.
Câte calorii are 1 porție (85 g) de friptură de porc?
1 porție (85 g) de friptură de porc are 165 kcal, 24 g proteine, 0 g glucide și 6,8 g grăsimi.
Câte calorii are 2 porții (170 g) de friptură de porc?
2 porții (170 g) de friptură de porc are 330 kcal, 49 g proteine, 0 g glucide și 14 g grăsimi.
Câte calorii are ½ porție (42,5 g) de friptură de porc?
½ porție (42,5 g) de friptură de porc are 82 kcal, 12 g proteine, 0 g glucide și 3,4 g grăsimi.
Câte calorii are 3 porții (255 g) de friptură de porc?
3 porții (255 g) de friptură de porc are 495 kcal, 73 g proteine, 0 g glucide și 20 g grăsimi.
Câte calorii are 4 porții (340 g) de friptură de porc?
4 porții (340 g) de friptură de porc are 660 kcal, 97 g proteine, 0 g glucide și 27 g grăsimi.
Câte calorii are 50 g de friptură de porc?
50 g de friptură de porc are 97 kcal, 14 g proteine, 0 g glucide și 4 g grăsimi.
Câte calorii are 150 g de friptură de porc?
150 g de friptură de porc are 291 kcal, 43 g proteine, 0 g glucide și 12 g grăsimi.
Sursa: USDA FoodData Central 168241 · per 100 g · glucidele conform etichetei UE, fără fibre