Få styr på, hvad der er på din tallerken
grøn peberfrugt
Kalorier og næringsindhold
sauteret
Næringsindhold
Pr. 100 g% RI- Kalorier 116 kcal —
- Protein 0,8 g 2%
- Kulhydrat 2,4 g 1%
- Fedt 12 g 15%
- Mættet fedt 1,6 g 8%
- Kostfibre 1,8 g 6%
- Sukkerarter 2,2 g —
- Natrium 17 mg 1%
- Kolesterol 0 mg 0%
Vitaminer og mineraler
Pr. 100 g% RIVitaminer
- A-vitamin 14 µg 2%
- C-vitamin 177 mg 197%
- D-vitamin 0 µg 0%
- E-vitamin 1,4 mg 9%
- K-vitamin 21,3 µg 18%
- Thiamin (B1) 0,04 mg 4%
- Riboflavin (B2) 0,05 mg 4%
- Niacin (B3) 0,58 mg 4%
- Pantothensyre (B5) 0,11 mg 2%
- B6-vitamin 0,2 mg 12%
- Folat (B9) 2 µg 1%
- B12-vitamin 0 µg 0%
- Kolin 4,8 mg 1%
Mineraler
- Calcium 8 mg 1%
- Jern 0,3 mg 2%
- Magnesium 8 mg 2%
- Fosfor 15 mg 1%
- Kalium 134 mg 3%
- Zink 0,06 mg 1%
- Kobber 0,02 mg 2%
- Mangan 0,06 mg 3%
- Selen 0,6 µg 1%
Kalorier pr. portion
| Portion | Vægt | Kalorier | Protein | Kulhydrat | Fedt |
|---|---|---|---|---|---|
| 100 g | 100 g | 116 | 0,8 g | 2,4 g | 12 g |
| 1 portion | 115 g | 133 | 0,9 g | 2,8 g | 14 g |
| 2 portioner | 230 g | 267 | 1,8 g | 5,6 g | 27 g |
| ½ portion | 57,5 g | 67 | 0,4 g | 1,4 g | 6,8 g |
| 3 portioner | 345 g | 400 | 2,7 g | 8,3 g | 41 g |
| 4 portioner | 460 g | 534 | 3,6 g | 11 g | 55 g |
| 50 g | 50 g | 58 | 0,4 g | 1,2 g | 5,9 g |
| 150 g | 150 g | 174 | 1,2 g | 3,6 g | 18 g |
| 200 g | 200 g | 232 | 1,6 g | 4,8 g | 24 g |
| 250 g | 250 g | 290 | 2 g | 6,1 g | 30 g |
Lignende madvarer
- Salat med grøn peberfrugtrå, med olivenolie, med salt100 kcal / 100 g
- Grøn sød peberfrugtsauteret, paneret, uden tilsat fedtstof27 kcal / 100 g
- Rød peberfrugtsauteret133 kcal / 100 g
- Grøn sød peberovnbagt23 kcal / 100 g
- Peberfrugtrå24 kcal / 100 g
- Sød peberfrugtstu vet, med fedt og salt56 kcal / 100 g
- Gul peberfrugtsautéret, paneret, uden tilsat fedtstof35 kcal / 100 g
- Gul sød peberfrugtbraiseret uden fedtstof31 kcal / 100 g
- Pebersteegt20 kcal / 100 g
Spørgsmål om grøn peberfrugt
Hvor mange kalorier er der i 100 g grøn peberfrugt?
100 g grøn peberfrugt indeholder 116 kcal, 0,8 g protein, 2,4 g kulhydrat og 12 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 1 portion (115 g) grøn peberfrugt?
1 portion (115 g) grøn peberfrugt indeholder 133 kcal, 0,9 g protein, 2,8 g kulhydrat og 14 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 2 portioner (230 g) grøn peberfrugt?
2 portioner (230 g) grøn peberfrugt indeholder 267 kcal, 1,8 g protein, 5,6 g kulhydrat og 27 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i ½ portion (57,5 g) grøn peberfrugt?
½ portion (57,5 g) grøn peberfrugt indeholder 67 kcal, 0,4 g protein, 1,4 g kulhydrat og 6,8 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 3 portioner (345 g) grøn peberfrugt?
3 portioner (345 g) grøn peberfrugt indeholder 400 kcal, 2,7 g protein, 8,3 g kulhydrat og 41 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 4 portioner (460 g) grøn peberfrugt?
4 portioner (460 g) grøn peberfrugt indeholder 534 kcal, 3,6 g protein, 11 g kulhydrat og 55 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 50 g grøn peberfrugt?
50 g grøn peberfrugt indeholder 58 kcal, 0,4 g protein, 1,2 g kulhydrat og 5,9 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 150 g grøn peberfrugt?
150 g grøn peberfrugt indeholder 174 kcal, 1,2 g protein, 3,6 g kulhydrat og 18 g fedt.
Kilde: USDA FoodData Central 170024 · pr. 100 g · kulhydrat efter EU-mærkning, kostfibre ikke medregnet