Få styr på, hvad der er på din tallerken
Frugt- og yoghurtparfait
Kalorier og næringsindhold
mcdonald's
Næringsindhold
Pr. 100 g% RI- Kalorier 105 kcal —
- Protein 2,7 g 5%
- Kulhydrat 20 g 7%
- Fedt 1,3 g 2%
- Mættet fedt 0 g 0%
- Kostfibre 1 g 4%
- Sukkerarter 13 g —
- Natrium 58 mg 3%
- Kolesterol 5 mg 2%
Vitaminer og mineraler
Pr. 100 g% RIVitaminer
- C-vitamin 13,9 mg 15%
- Thiamin (B1) 0,05 mg 4%
- Riboflavin (B2) 0,12 mg 9%
- Niacin (B3) 0,24 mg 1%
- Pantothensyre (B5) 0,42 mg 8%
- Folat (B9) 13 µg 3%
- B12-vitamin 0,19 µg 8%
Mineraler
- Calcium 86 mg 7%
- Jern 0,45 mg 3%
- Magnesium 14 mg 3%
- Fosfor 84 mg 7%
- Kalium 167 mg 4%
- Zink 0,36 mg 3%
- Kobber 0,05 mg 6%
- Mangan 0,2 mg 9%
Kalorier pr. portion
| Portion | Vægt | Kalorier | Protein | Kulhydrat | Fedt |
|---|---|---|---|---|---|
| 100 g | 100 g | 105 | 2,7 g | 20 g | 1,3 g |
| 1 portion | 149 g | 156 | 4,1 g | 29 g | 1,9 g |
| 2 portioner | 298 g | 313 | 8,1 g | 59 g | 3,9 g |
| ½ portion | 74,5 g | 78 | 2 g | 15 g | 1 g |
| 3 portioner | 447 g | 469 | 12 g | 88 g | 5,8 g |
| 4 portioner | 596 g | 626 | 16 g | 118 g | 7,7 g |
| 50 g | 50 g | 53 | 1,4 g | 9,9 g | 0,7 g |
| 150 g | 150 g | 158 | 4,1 g | 30 g | 2 g |
| 200 g | 200 g | 210 | 5,5 g | 39 g | 2,6 g |
| 250 g | 250 g | 263 | 6,8 g | 49 g | 3,3 g |
Lignende madvarer
Spørgsmål om Frugt- og yoghurtparfait
Hvor mange kalorier er der i 100 g Frugt- og yoghurtparfait?
100 g Frugt- og yoghurtparfait indeholder 105 kcal, 2,7 g protein, 20 g kulhydrat og 1,3 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 1 portion (149 g) Frugt- og yoghurtparfait?
1 portion (149 g) Frugt- og yoghurtparfait indeholder 156 kcal, 4,1 g protein, 29 g kulhydrat og 1,9 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 2 portioner (298 g) Frugt- og yoghurtparfait?
2 portioner (298 g) Frugt- og yoghurtparfait indeholder 313 kcal, 8,1 g protein, 59 g kulhydrat og 3,9 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i ½ portion (74,5 g) Frugt- og yoghurtparfait?
½ portion (74,5 g) Frugt- og yoghurtparfait indeholder 78 kcal, 2 g protein, 15 g kulhydrat og 1 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 3 portioner (447 g) Frugt- og yoghurtparfait?
3 portioner (447 g) Frugt- og yoghurtparfait indeholder 469 kcal, 12 g protein, 88 g kulhydrat og 5,8 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 4 portioner (596 g) Frugt- og yoghurtparfait?
4 portioner (596 g) Frugt- og yoghurtparfait indeholder 626 kcal, 16 g protein, 118 g kulhydrat og 7,7 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 50 g Frugt- og yoghurtparfait?
50 g Frugt- og yoghurtparfait indeholder 53 kcal, 1,4 g protein, 9,9 g kulhydrat og 0,7 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 150 g Frugt- og yoghurtparfait?
150 g Frugt- og yoghurtparfait indeholder 158 kcal, 4,1 g protein, 30 g kulhydrat og 2 g fedt.
Kilde: USDA FoodData Central 172075 · pr. 100 g · kulhydrat efter EU-mærkning, kostfibre ikke medregnet