Få styr på, hvad der er på din tallerken
Blomkål i hvid sovs
Kalorier og næringsindhold
lavet med skummetmælk, hjemmelavet
58
kalorierkcal pr. 100 g
Protein2,8 g
Kulhydrat6 g
Fedt2,8 g
Næringsindhold
Pr. 100 g% RI- Kalorier 58 kcal —
- Protein 2,8 g 6%
- Kulhydrat 6 g 2%
- Fedt 2,8 g 4%
- Mættet fedt 1,5 g 7%
- Kostfibre 1,4 g 5%
- Sukkerarter 3,3 g —
- Natrium 38 mg 2%
Vitaminer og mineraler
Pr. 100 g% RIVitaminer
- A-vitamin 27 µg 3%
- C-vitamin 20 mg 22%
- E-vitamin 0,13 mg 1%
- Thiamin (B1) 0,08 mg 7%
- Riboflavin (B2) 0,1 mg 8%
- Niacin (B3) 0,4 mg 3%
- Pantothensyre (B5) 0,47 mg 9%
- B6-vitamin 0,12 mg 7%
- Biotin (B7) 1,7 µg 6%
- Folat (B9) 34 µg 9%
- B12-vitamin 0,3 µg 13%
Mineraler
- Calcium 60 mg 5%
- Jern 0,36 mg 2%
- Magnesium 13 mg 3%
- Fosfor 67 mg 5%
- Kalium 206 mg 4%
- Zink 0,3 mg 3%
- Kobber 0,02 mg 2%
- Mangan 0,11 mg 5%
- Selen 1 µg 2%
Kalorier pr. portion
| Portion | Vægt | Kalorier | Protein | Kulhydrat | Fedt |
|---|---|---|---|---|---|
| 100 g | 100 g | 58 | 2,8 g | 6 g | 2,8 g |
| 50 g | 50 g | 29 | 1,4 g | 3 g | 1,4 g |
| 150 g | 150 g | 87 | 4,2 g | 9 g | 4,2 g |
| 200 g | 200 g | 116 | 5,6 g | 12 g | 5,6 g |
| 250 g | 250 g | 145 | 7 g | 15 g | 7 g |
Lignende madvarer
- Blomkål med ostlavet med skummetmælk, hjemmelavet94 kcal / 100 g
- Blomkål med hvid saucehvedemel, smør og mælk, parmesanost, med salt114 kcal / 100 g
- Broccoli i ostesovslavet med skummetmælk, hjemmelavet114 kcal / 100 g
- Saltet hvid sovslavet med skummetmælk, hjemmelavet118 kcal / 100 g
- Kål i hvid saucehjemmelavet69 kcal / 100 g
- Sød hvid sovslavet med skummetmælk, hjemmelavet134 kcal / 100 g
- Savory hvid sovslavet med letmælk, hjemmelavet131 kcal / 100 g
- Porrer i ostesovslavet med skummetmælk, hjemmelavet79 kcal / 100 g
- Grøntsagscrumble med hvid sovshjemmelavet165 kcal / 100 g
- Fuldkorns-grøntsagscrumble med hvid sovshjemmelavet171 kcal / 100 g
Spørgsmål om Blomkål i hvid sovs
Hvor mange kalorier er der i 100 g Blomkål i hvid sovs?
100 g Blomkål i hvid sovs indeholder 58 kcal, 2,8 g protein, 6 g kulhydrat og 2,8 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 50 g Blomkål i hvid sovs?
50 g Blomkål i hvid sovs indeholder 29 kcal, 1,4 g protein, 3 g kulhydrat og 1,4 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 150 g Blomkål i hvid sovs?
150 g Blomkål i hvid sovs indeholder 87 kcal, 4,2 g protein, 9 g kulhydrat og 4,2 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 200 g Blomkål i hvid sovs?
200 g Blomkål i hvid sovs indeholder 116 kcal, 5,6 g protein, 12 g kulhydrat og 5,6 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 250 g Blomkål i hvid sovs?
250 g Blomkål i hvid sovs indeholder 145 kcal, 7 g protein, 15 g kulhydrat og 7 g fedt.
Kilde: CoFID (UK) 15-716 · pr. 100 g · kulhydrat efter EU-mærkning, kostfibre ikke medregnet