Få styr på, hvad der er på din tallerken
Fiske- og/eller krebsdyrsuppe
Kalorier og næringsindhold
tørret og rekonstitueret
41
kalorierkcal pr. 100 g
Protein0,9 g
Kulhydrat5,7 g
Fedt1,5 g
Næringsindhold
Pr. 100 g% RI- Kalorier 41 kcal —
- Protein 0,9 g 2%
- Kulhydrat 5,7 g 2%
- Fedt 1,5 g 2%
- Mættet fedt 0,7 g 3%
- Kostfibre 0,4 g 1%
- Sukkerarter 1,1 g —
- Natrium 253 mg 11%
Vitaminer og mineraler
Pr. 100 g% RIMineraler
- Fosfor 0 mg 0%
- Kalium 0,01 mg 0%
Kalorier pr. portion
| Portion | Vægt | Kalorier | Protein | Kulhydrat | Fedt |
|---|---|---|---|---|---|
| 100 g | 100 g | 41 | 0,9 g | 5,7 g | 1,5 g |
| 50 g | 50 g | 20 | 0,5 g | 2,8 g | 0,8 g |
| 150 g | 150 g | 61 | 1,4 g | 8,5 g | 2,3 g |
| 200 g | 200 g | 82 | 1,8 g | 11 g | 3,1 g |
| 250 g | 250 g | 102 | 2,3 g | 14 g | 3,9 g |
Lignende madvarer
- Asiatisk nudelsuppetørret og rekonstitueret38 kcal / 100 g
- Kyllinge- og vermicellesuppetørret og rekonstitueret21 kcal / 100 g
- Grøntsags- og vermicellesuppedehydreret og rekonstitueret36 kcal / 100 g
- Korn- og grøntsagssuppetørret og rekonstitueret48 kcal / 100 g
- Kyllinge- og grøntsagssuppetørret og rekonstitueret27 kcal / 100 g
- Rejesuppeinstantpulver, opvarmet med vand og mælk51 kcal / 100 g
- Grøn grøntsagssuppetørret og rekonstitueret32 kcal / 100 g
- Blandet grøntsagssuppetørret og rekonstitueret36 kcal / 100 g
- Marokkansk suppedehydreret og rekonstitueret40 kcal / 100 g
- Tomat- og vermicellesuppetørret og rekonstitueret28 kcal / 100 g
Spørgsmål om Fiske- og/eller krebsdyrsuppe
Hvor mange kalorier er der i 100 g Fiske- og/eller krebsdyrsuppe?
100 g Fiske- og/eller krebsdyrsuppe indeholder 41 kcal, 0,9 g protein, 5,7 g kulhydrat og 1,5 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 50 g Fiske- og/eller krebsdyrsuppe?
50 g Fiske- og/eller krebsdyrsuppe indeholder 20 kcal, 0,5 g protein, 2,8 g kulhydrat og 0,8 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 150 g Fiske- og/eller krebsdyrsuppe?
150 g Fiske- og/eller krebsdyrsuppe indeholder 61 kcal, 1,4 g protein, 8,5 g kulhydrat og 2,3 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 200 g Fiske- og/eller krebsdyrsuppe?
200 g Fiske- og/eller krebsdyrsuppe indeholder 82 kcal, 1,8 g protein, 11 g kulhydrat og 3,1 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 250 g Fiske- og/eller krebsdyrsuppe?
250 g Fiske- og/eller krebsdyrsuppe indeholder 102 kcal, 2,3 g protein, 14 g kulhydrat og 3,9 g fedt.
Kilde: ANSES–Ciqual (France) 25919 · pr. 100 g · kulhydrat efter EU-mærkning, kostfibre ikke medregnet