Få styr på, hvad der er på din tallerken

Ginger ale

Kalorier og næringsindhold

kulsyreholdig

34
kalorierkcal pr. 100 g
Protein0 g
Kulhydrat8,8 g
Fedt0 g

Næringsindhold

Pr. 100 g% RI
  • Kalorier 34 kcal —
  • Protein 0 g 0%
  • Kulhydrat 8,8 g 3%
  • Fedt 0 g 0%
  • Mættet fedt 0 g 0%
  • Kostfibre 0 g 0%
  • Sukkerarter 8,9 g —
  • Natrium 7 mg 0%
  • Kolesterol 0 mg 0%

Vitaminer og mineraler

Pr. 100 g% RI

Vitaminer

  • A-vitamin 0 µg 0%
  • C-vitamin 0 mg 0%
  • D-vitamin 0 µg 0%
  • E-vitamin 0 mg 0%
  • K-vitamin 0 µg 0%
  • Thiamin (B1) 0 mg 0%
  • Riboflavin (B2) 0 mg 0%
  • Niacin (B3) 0 mg 0%
  • Pantothensyre (B5) 0 mg 0%
  • B6-vitamin 0 mg 0%
  • Folat (B9) 0 µg 0%
  • B12-vitamin 0 µg 0%
  • Kolin 0 mg 0%

Mineraler

  • Calcium 3 mg 0%
  • Jern 0,18 mg 1%
  • Magnesium 1 mg 0%
  • Fosfor 0 mg 0%
  • Kalium 1 mg 0%
  • Zink 0,05 mg 0%
  • Kobber 0,02 mg 2%
  • Mangan 0,01 mg 1%
  • Selen 0,1 µg 0%

Kalorier pr. portion

PortionVægtKalorierProteinKulhydratFedt
100 g100 g340 g8,8 g0 g
1 portion30,5 g100 g2,7 g0 g
2 portioner61 g210 g5,3 g0 g
½ portion15,3 g50 g1,3 g0 g
3 portioner91,5 g310 g8 g0 g
4 portioner122 g410 g11 g0 g
50 g50 g170 g4,4 g0 g
150 g150 g510 g13 g0 g
200 g200 g680 g18 g0 g
250 g250 g850 g22 g0 g

Spørgsmål om Ginger ale

Hvad er forskellen på Ginger ale og ginger beer?

Ginger ale er typisk mildere og mere sodavandsagtig, mens ginger beer har en kraftigere ingefærsmag. Ginger beer kan være gæret, men er ofte alkoholfri; navnet betyder ikke i sig selv, at den indeholder alkohol.

Hvad kan du blande Ginger ale med?

Prøv den med whisky og et stykke citron som en enkel highball, eller bland den med lime og mynte til en alkoholfri drink. Ginger ale giver også frugtjuice et perlende, krydret præg.

Hvordan laver du en hurtig hjemmelavet drink med Ginger ale?

Fyld et glas med is, pres lime over, og top op med Ginger ale. Rør kort, så brusen bevares, og pynt med en skive lime eller et par mynteblade.

Hvordan opbevarer du Ginger ale, når flasken er åbnet?

Sæt flasken på køl med låget skruet godt på, og drik den snart, mens den stadig bruser. Hæld den ikke tilbage i flasken, hvis den har stået i et glas med is eller frugt.

Indeholder Ginger ale koffein?

Mange typer er koffeinfrie, men det gælder ikke nødvendigvis alle. Se efter koffein blandt ingredienserne, hvis du vil være sikker.

Kan du bruge Ginger ale i madlavning?

Ja, den kan bruges som sød, ingefæragtig væske i en glasering eller marinade. Lad den simre ind, hvis du vil have en tykkere glasering, og smag til med lime eller eddike for at dæmpe sødmen.

Kilde: USDA FoodData Central 174846 · pr. 100 g · kulhydrat efter EU-mærkning, kostfibre ikke medregnet