rossmann ener Bio Bio-Linsenwaffeln - Meersalz 90g 1.39€ 90 g (1 kg = 15,44 €) = ca. 14 Waffeln
90g
4305615847603 · opf
100g of rossmann ener Bio Bio-Linsenwaffeln - Meersalz 90g 1.39€ 90 g (1 kg = 15,44 €) = ca. 14 Waffeln contains 378 calories (kcal), 25g protein, 59g carbs and 2.2g fat.
Negative
per 100 gProcessingProcessed
1
2
Processed
4
SaltSome salt 0.5 g
00.31.53
EnergyModerate calorie density 378 kcal
0150400800
Positive
per 100 gProteinHigh protein 25 g
011.318.937.8
FibreHigh fibre 11 g
03612
SugarLow sugar 2.4 g
0522.545
Saturated fatLow saturated fat 0.4 g
01.5510
Calculate by serving size
Quantity
Serving
378
kcal
25.0
protein
59.0
carbs
2.2
fat
Nutrition Facts per 100g
Protein 28%
Carbs 66%
Fat 6%
| Nutrient | Amount | Level |
|---|---|---|
| Energy | 378 kcal | |
| Fat | 2.2g | low |
| Saturated | 0.4g | low |
| Carbs | 59g | |
| Sugars | 2.4g | low |
| Fibre | 11g | |
| Protein | 25g | |
| Salt | 0.5g | moderate |
Common Questions
How many calories are in rossmann ener Bio Bio-Linsenwaffeln - Meersalz 90g 1.39€ 90 g (1 kg = 15,44 €) = ca. 14 Waffeln?
rossmann ener Bio Bio-Linsenwaffeln - Meersalz 90g 1.39€ 90 g (1 kg = 15,44 €) = ca. 14 Waffeln contains 378 kcal per 100g.
Is rossmann ener Bio Bio-Linsenwaffeln - Meersalz 90g 1.39€ 90 g (1 kg = 15,44 €) = ca. 14 Waffeln ultra-processed?
rossmann ener Bio Bio-Linsenwaffeln - Meersalz 90g 1.39€ 90 g (1 kg = 15,44 €) = ca. 14 Waffeln is NOVA group 3 (processed).
Ingredients
99,5 % Linsen*, 0,5 % Meersalz
Category
Other Servings
Related lists
English