Få styr på, hvad der er på din tallerken
Mælkechokolade med puffede ris
Kalorier og næringsindhold
med puffede ris
492
kalorierkcal pr. 100 g
Protein7 g
Kulhydrat60 g
Fedt24 g
Næringsindhold
Pr. 100 g% RI- Kalorier 492 kcal —
- Protein 7 g 14%
- Kulhydrat 60 g 22%
- Fedt 24 g 31%
- Mættet fedt 14 g 72%
- Kostfibre 3 g 11%
- Sukkerarter 40 g —
Kalorier pr. portion
| Portion | Vægt | Kalorier | Protein | Kulhydrat | Fedt |
|---|---|---|---|---|---|
| 100 g | 100 g | 492 | 7 g | 60 g | 24 g |
| 50 g | 50 g | 246 | 3,5 g | 30 g | 12 g |
| 150 g | 150 g | 738 | 11 g | 90 g | 37 g |
| 200 g | 200 g | 984 | 14 g | 119 g | 49 g |
| 250 g | 250 g | 1230 | 18 g | 149 g | 61 g |
Lignende madvarer
- Mælkechokolade med puffede ris og sprøde stykker522 kcal / 100 g
- Mælkechokolade med rismed mælk og ris515 kcal / 100 g
- Hvid chokolademed puffede ris og sprøde stykker522 kcal / 100 g
- Chokolademælkmed puffede ris531 kcal / 100 g
- Mælkechokoladebarmed pustede korn515 kcal / 100 g
- Puffet rismed chokolade, beriget med vitaminer og mineraler382 kcal / 100 g
- Mælkechokolade med riscreales511 kcal / 100 g
- Puffede rismed chokolade, ikke beriget387 kcal / 100 g
- Mælkechokoladebar med puffed risslik, bar523 kcal / 100 g
- Riskagerovertrukket med chokolade475 kcal / 100 g
Spørgsmål om Mælkechokolade med puffede ris
Hvor mange kalorier er der i 100 g Mælkechokolade med puffede ris?
100 g Mælkechokolade med puffede ris indeholder 492 kcal, 7 g protein, 60 g kulhydrat og 24 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 50 g Mælkechokolade med puffede ris?
50 g Mælkechokolade med puffede ris indeholder 246 kcal, 3,5 g protein, 30 g kulhydrat og 12 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 150 g Mælkechokolade med puffede ris?
150 g Mælkechokolade med puffede ris indeholder 738 kcal, 11 g protein, 90 g kulhydrat og 37 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 200 g Mælkechokolade med puffede ris?
200 g Mælkechokolade med puffede ris indeholder 984 kcal, 14 g protein, 119 g kulhydrat og 49 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 250 g Mælkechokolade med puffede ris?
250 g Mælkechokolade med puffede ris indeholder 1230 kcal, 18 g protein, 149 g kulhydrat og 61 g fedt.
Kilde: BLS (Germany) S532000 · pr. 100 g · kulhydrat efter EU-mærkning, kostfibre ikke medregnet