Få styr på, hvad der er på din tallerken
Chokolademuffin
Kalorier og næringsindhold
med glasur
413
kalorierkcal pr. 100 g
Protein5,7 g
Kulhydrat56 g
Fedt18 g
Næringsindhold
Pr. 100 g% RI- Kalorier 413 kcal —
- Protein 5,7 g 11%
- Kulhydrat 56 g 20%
- Fedt 18 g 23%
- Mættet fedt 9,3 g 47%
- Kostfibre 2 g 7%
- Sukkerarter 41 g —
Kalorier pr. portion
| Portion | Vægt | Kalorier | Protein | Kulhydrat | Fedt |
|---|---|---|---|---|---|
| 100 g | 100 g | 413 | 5,7 g | 56 g | 18 g |
| 50 g | 50 g | 207 | 2,9 g | 28 g | 9,2 g |
| 150 g | 150 g | 620 | 8,6 g | 83 g | 28 g |
| 200 g | 200 g | 826 | 11 g | 111 g | 37 g |
| 250 g | 250 g | 1033 | 14 g | 139 g | 46 g |
Lignende madvarer
- Chokolademuffin eller muffin med chokoladestykker375 kcal / 100 g
- Amerikansk chokolademuffindetail436 kcal / 100 g
- Kakaomuffinmed glasur396 kcal / 100 g
- Muffinmed glasur395 kcal / 100 g
- Bananmuffinmed glasur346 kcal / 100 g
- Blåbærmuffinmed glasur334 kcal / 100 g
- Citronmuffinmed glasur384 kcal / 100 g
- Gulerodsmuffinmed glasur335 kcal / 100 g
- Chokoladekagemed glasur347 kcal / 100 g
Spørgsmål om Chokolademuffin
Hvor mange kalorier er der i 100 g Chokolademuffin?
100 g Chokolademuffin indeholder 413 kcal, 5,7 g protein, 56 g kulhydrat og 18 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 50 g Chokolademuffin?
50 g Chokolademuffin indeholder 207 kcal, 2,9 g protein, 28 g kulhydrat og 9,2 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 150 g Chokolademuffin?
150 g Chokolademuffin indeholder 620 kcal, 8,6 g protein, 83 g kulhydrat og 28 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 200 g Chokolademuffin?
200 g Chokolademuffin indeholder 826 kcal, 11 g protein, 111 g kulhydrat og 37 g fedt.
Hvor mange kalorier er der i 250 g Chokolademuffin?
250 g Chokolademuffin indeholder 1033 kcal, 14 g protein, 139 g kulhydrat og 46 g fedt.
Kilde: mvt 05.410 · pr. 100 g · kulhydrat efter EU-mærkning, kostfibre ikke medregnet